Трішки історії про правильні многокутники


В  стародавній Греції   вміння будувати правильні многокутники  лише за допомогою циркуля і лінійки вважалось верхом досконалості. До вашої уваги кілька історичних фактів.
 В 4 книзі своїх „ Начал” Евклід за допомогою циркуля і лінійки вирішує задачу побудови правильного трикутника, чотирикутника, п’ятикутника, шестикутника і п’ятнадцятикутника. Протягом багатьох років зусилля математиків були спрямовані на знаходження способів побудови правильних семи, дев’яти, одинадцятикутників і т. д.   Але вони були безрезультатними. І лише в кінці 18 століття 19- річний студент Геттинського університету, в майбутньому великий німецький математик Карл Фридрих Гаус, повністю вирішив питання про побудову правильних многокутників циркулем і лінійкою. Це було його перше відкриття. Він знайшов спосіб побудови правильного 17 – ти кутника. Це відкриття так вразило його, що він з 1 курсу філософії перейшов на курс математики, якій присвятив все своє життя.
    Він дуже пишався своїм відкриттям і заповів вигравірувати на своєму надгробії правильний сімнадцятикутник, вписаний в круг.
Розвязання  задач на побудову правильних многокутників  за допомогою циркуля і лінійки є дуже непростим. Розповідають, що в Німеччині один досить наполегливий аспірант довів свого вчителя до того, що той сказав: „ Ідіть і розробляйте побудову правильного многокутника з 65537 сторонами( а його дійсно можна побудувати). Аспірант пішов, і повернувся лише через 20 років, але з розв’язком , який зберігається в архівах м. Геттенгена.
       В звязку з цим  послухайте задачу одного історичного діяча.
Історія виникнення задачі така: Наполеон, артилерист за освітою, будучи першим консулом, попав у Мілан, де познайомився з італійським математиком Л.Максероні. Максероні подарував йому свою книгу” Геометрія циркуля”, в якій довів, що всі задачі геометрії на побудову лінійкою і циркулем можна розв’язати лише циркулем. Наполеону так сподобалась книга, що він сам склав задачу, яку не зміг розвязати жоден з його генералів. 

Немає коментарів:

Дописати коментар